...nejen do inkubátoru.
Nedávno jsem byla jednou předobrou duší požádána, zda bych opět neumotala nějakou tu dečku pro nedonošená miminka. A protože už asi rok slibuju, že dám dohromady návod, naskytla se tedy parádní příležitost deky nafotit a návod vyrobit.
Pro začátek zopakuji pravidla týkající se výběru příze, háčku atd. atd.
Pokud jde o použité materiály, zapomeňte na bavlnu a její směsi. Nehřejí a jsou pro předčasňátka příliš hrubé. Jejich kůže postrádá běžnou odolnost zdravého a v termínu narozeného dítěte, ještě se dotváří její ochranná vrstva a paradoxně jsou pro ní přírodní materiály to nejhorší. Rovněž bambusové vlákno a čistá vlna nemají pro ně smysl. Bambus nehřeje (spíš naopak) a čistá vlna je může dráždit.
Proto volíme materiály snadno udržovatelné, lehké, které tzv. "nekoušou" a nepouští chlupy. "Kousavost" si můžete sami jednoduše vyzkoušet: klubíčko vlny přiložíte zespodu na svou čelist a krk (je to asi jedno z nejcitlivějších míst) anebo do loketní jamky a jemně stisknete. Chvilku vydržte a jestli vás vlna nekouše, bude to to pravé i pro kulíšky.
Pokud jde o sílu vlny, jsou vhodné spíše slabší, na jehlice/háček č. 2-3.5. Mě se nejvíce osvědčilo Batole, Beruška a Elian Nicky (ten má ale občas tendenci při častějším praní žmolkovat). Záměrně volím příze tuzemských výrobců, bývají nejvíce k sehnání v běžných galanteriích.
Hodně se mě maminky ptají na Ladu od Vlnapu: na dečky do inkubátoru není příliš vhodná, je příliš silná a teplá. Je vhodná na dečky do kočárků, jako podkládací na podlahu či gauč, dále na ponožky či bačkorky.
Pokud jde o použité vzory, vyhněte se přílišnému experimentování a krajkovým či příliš děrovaným vzorům. Jsou pouze na efekt a pro kulíšky nemají cenu, protože je nezahřejí. Stačí jednoduché variace na známé dlouhé sloupky.
Pokud jde o vlastní zdobení, tak s tím si vůbec nedělejte hlavu. Pro kulíšky v nemocnicích, zavřených za bezpečným sklem vyhřívaného inkubátoru neznamenají nic. Spíše použijte více barev na jednu dečku či nějaký pěkný měkký vzorek, kterému dá vyniknout jednobarevná příze.
Moje dvě dečky jsou háčkované z českého Batolete od Vlnapu. Z pěti stogramových klubek mi po uháčkování dvou deček o rozměrech á 70x70 cm zbylo ještě na několik čepiček a bačkorek pro nedonošeňátka.
Tato vlna má díky své lehkosti opravdu velký návin a cena je v poměru k němu více než příznivá (mimochodem, pro Pražáky, jmenovitě Praha 9 a nejbližší okolí, při nástupu do nového zaměstnání jsem objevila novou a naprosto famozní textilní galanterii - U kočky; vynikajícně zásobená a klubíčka za super ceny!).
A k tomu háček č. 3.5 mm (pokud byste měli pocit, že je deka příliš děrovaná, použijte menší; pokud by se vám deka zdála naopak tvrdá a nepoddajná, směle do většího háku!).
První deka, "Babiččina", má vzor tzv. jednoduchých babiččiných řádků: háčkují se skupinky po třech dlouhých sloupcích do jednoho oka, resp. mezi skupinky z předešlé řady.
Nahodíme volně řetízek - počet ok dělitelný třemi.
1.ř.: do třetího řet.oka vháčkujeme 2 dl.sloupky, *dvě oka vynecháme, do dalšího vháčkujeme tři dl.sloupky*; vzor mezi * opakujeme až do konce řady, do posledního oka vháčkujeme pouze dva dl.sloupky a práci otočíme;
2.ř.: dvě řet.oka, do mezery mezi 2 dl.sloupky a první skupinku ze tří dl.sloupků z předešlé řady vháčkujeme 3 dl.sloupky, *vynecháme tři oka-skupinka ze tří dl.sloupků, do další mezery mezi skupinky vháčkujeme další tři dl.sloupky*, vzor mezi * opakujeme až do konce řady, do posledního oka poslední skupinky vháčkujeme 2 dl.sloupky a práci otočíme;
2. řadu opakujeme stále dokola, dbáme na to, abychom v každé řadě měli stále stejný počet skupinek; každou řadu začínáme dvěma řet.oky a končíme dvěma dl.sloupky.
Můžeme libovolně střídat barvy.
Po uháčkování potřebnýc rozměrů deku obháčkujeme: přízi napojíme v jednom rohu a uháčkujeme tři řet.oka, do stejného místa pak ještě další dva dlouhé sloupky.
Pokud budeme háčkovat lem na stranách, tj. do dlouhých sloupků z počátků a konců řad, háčkujeme vždy pod ta dvě řet.oka z počátku každé druhé řady (ty dva dl.sloupky vedle sebe vynecháme); pokud nahoře či dole, tj. ve směru háčkování řad, háčkujeme stejně, jako bychom háčkovali další řadu, tj. vždy mezi skupinky ze tří dl.sloupků.
Uháčkujeme vždy skupinku ze tří dlouhých sloupků.
Až obháčkujeme celou deku touto první "babiččinou" řadou, skončíme opět v úvodním rohu, do kterého vháčkujeme 3 dl.sloupky a ještě dvě řet.oka. Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky posledního řet.oka z těch prvních tří.
Další dvě řady už háčkujeme pouze dlouhými sloupky, co oko, to dlouhý sloupek.
V rozích háčkujeme vždy pod ta dvě řet.oka z před. řady: 2 dl.sloupky + 2 řet.oka + 2 dl.sloupky. Tak zajistíme krásně špičatý roh bez stáčení.
Na závěr můžeme ještě lem zpevnit jednou řadou krátkých sloupků s tím, že v rozích uháčkujeme 1 kr.sloupek + 1 polosloupek + 2 řet.oka + 1polosloupek + 1 kr.sloupek.
Zapošijeme volné konce přízí; dbáme na to, aby byly co nejméně vidět, protože deka nemá rub a líc, je oboustranná, tak ať vypadá krásně ze všech stran :o).
Pokud máte pocit, že se vám deka vlní či okraj nedrží tvar, vypněte deku na noviny a ručník, pokropte, urovnejte, dovypněte a nechejte uschnout. Takto vytvarovaná deka pak krásně drží tvar. Napařovat a žehlit příliš nedoporučuji, vlna se splácne a deka "zhadrovatí".
Návod na "véčkovou" deku si nechám do zálohy na někdy příště.
Zatím mějte krásný večer!
HÁČKU ZDAR A DÍKY, ŽE JSTE SE OPĚT STAVILI!!!